B32656S0155K501
Part Number:
B32656S0155K501
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 1KVDC SCREW
Applications :
Snubber
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Size / Dimension :
1.654" L x 1.220" W (42.00mm x 31.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)