155PPS700K
Part Number:
155PPS700K
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 700VDC AXIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.984" Dia x 1.339" L (25.00mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
420V
Voltage Rating - DC :
700V