B32669B6105J
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32669B6105J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 5% 400VAC AXIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.512" Dia x 1.260" L (13.00mm x 32.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V