FCN3022A474K
Part Number:
FCN3022A474K
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC 3022
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.19mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
3022 (7755 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.303" L x 0.217" W (7.70mm x 5.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V