B25832C4206K9
Part Number:
B25832C4206K9
Description:
CAP FILM 20UF 10% 640VAC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
20 µF
Height - Seated (Max) :
3.386" (86.00mm)
Lead Spacing :
0.945" (24.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.165" Dia (55.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
640V