FCN6031E564K
Part Number:
FCN6031E564K
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC 6031
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.154" (3.90mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6031 (1580 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.598" L x 0.315" W (15.20mm x 8.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V