FCN6040E824K
Part Number:
FCN6040E824K
Description:
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC 6039
Capacitance :
0.82 µF
Height - Seated (Max) :
0.174" (4.42mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6039 (1510 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.598" L x 0.394" W (15.20mm x 10.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V