DPPM12S12K-F
Part Number:
DPPM12S12K-F
Description:
CAP FILM 0.012UF 10% 1.2KVDC RAD
Capacitance :
0.012 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
1.043" (26.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.374" W (31.00mm x 9.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
475V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)