760M20652-178
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
760M20652-178
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 20UF 5% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.370" Dia x 2.209" L (34.80mm x 56.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
175V
Voltage Rating - DC :
250V