DPPM16D18K-F
Part Number:
DPPM16D18K-F
Description:
CAP FILM 1800PF 10% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
1800 pF
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.827" (21.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.984" L x 0.295" W (25.00mm x 7.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)