761M10594-119
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
761M10594-119
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.610" W, 0.358" T x 1.740" L (15.50mm, 9.10mm x 44.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V