ECH-S1H474GZ
Part Number:
ECH-S1H474GZ
Description:
CAP FILM 0.47UF 2% 50VDC RADIAL
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.717" (18.20mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.669" L x 0.394" W (17.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V