761M20552-109
Part Number:
761M20552-109
Description:
CAP FILM 2UF 5% 250VDC AXIAL
Capacitance :
2 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.630" W, 0.390" T x 1.740" L (16.00mm, 9.90mm x 44.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
175V
Voltage Rating - DC :
250V