DPPM16D27K-F
Part Number:
DPPM16D27K-F
Description:
CAP FILM 2700PF 10% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
2700 pF
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing :
0.827" (21.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.984" L x 0.335" W (25.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)