DPPM16D68K
Part Number:
DPPM16D68K
Description:
CAP FILM 6800PF 10% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
6800 pF
Height - Seated (Max) :
0.807" (20.50mm)
Lead Spacing :
1.043" (26.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.413" W (31.00mm x 10.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)