FCP0805H181G
Part Number:
FCP0805H181G
Description:
CAP FILM 180PF 2% 50VDC 0805
Capacitance :
180 pF
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.09mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V