B25834D1156K4
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B25834D1156K4
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 15UF 10% 1.7KVAC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Commutating; Damping
Capacitance :
15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
9.764" (248.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
3.516" Dia (89.30mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1700V (1.7kV)