DSF050J105
Part Number:
DSF050J105
Description:
CAP FILM 1UF 5% 50VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.287" L x 0.315" W (7.30mm x 8.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V