170104J400GC
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
170104J400GC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.354" Dia x 0.807" L (9.00mm x 20.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V