DSF050J155
Part Number:
DSF050J155
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 50VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.402" L x 0.283" W (10.20mm x 7.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V