FCP1206H822J
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCP1206H822J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 8200PF 5% 50VDC 1206
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
8200 pF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.051" (1.30mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V