ECQ-P1H563GZW
Part Number:
ECQ-P1H563GZW
Description:
CAP FILM 0.056UF 2% 50VDC RADIAL
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.571" L x 0.256" W (14.50mm x 6.50mm)
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V