BFC237935115
Part Number:
BFC237935115
Description:
CAP FILM 1.1UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
1.1 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V