BN274E0106J--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
BN274E0106J--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.772" (19.60mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.248" L x 0.402" W (31.70mm x 10.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V