BFC237935304
Part Number:
BFC237935304
Description:
CAP FILM 0.3UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
0.3 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V