BN274L0334K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
BN274L0334K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.032" (26.20mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.248" L x 0.598" W (31.70mm x 15.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)