21FD3710-F
Part Number:
21FD3710-F
Description:
CAP FILM 10UF 10% 370VAC RADIAL
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
2.880" (73.15mm)
Lead Spacing :
0.813" (20.64mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.875" Dia (47.63mm), Lip
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
370V