BFC237944165
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC237944165
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.6UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.6 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V