BFC237944365
Part Number:
BFC237944365
Description:
CAP FILM 3.6UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
3.6 µF
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V