WMC08S22K
Part Number:
WMC08S22K
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 80VDC AXIAL
Capacitance :
0.022 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.531" L (4.70mm x 13.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
50V
Voltage Rating - DC :
80V