WMC08S33K
Part Number:
WMC08S33K
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 80VDC AXIAL
Capacitance :
0.033 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.469" L (5.80mm x 11.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
50V
Voltage Rating - DC :
80V