WMC08S68K-F
Part Number:
WMC08S68K-F
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 80VDC AXIAL
Capacitance :
0.068 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.248" Dia x 0.594" L (6.30mm x 15.10mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
50V
Voltage Rating - DC :
80V