BFC237944514
Part Number:
BFC237944514
Description:
CAP FILM 0.51UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.51 µF
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V