WMF05P18K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
WMF05P18K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.18UF 10% 50VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.18 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.339" Dia x 0.811" L (8.60mm x 20.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
35V
Voltage Rating - DC :
50V