170475K160XF
Part Number:
170475K160XF
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 160VDC AXIAL
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.709" Dia x 1.299" L (18.00mm x 33.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
160V