MMWA05P33K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
MMWA05P33K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 50VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" Dia x 0.685" L (7.10mm x 17.40mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
35V
Voltage Rating - DC :
50V