SFP44S15K288B-F
Part Number:
SFP44S15K288B-F
Description:
CAP FILM 15UF 10% 440VAC RADIAL
Capacitance :
15 µF
Height - Seated (Max) :
3.000" (76.20mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
1.870" Dia (47.50mm), Lip
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V