942C20S68K
Part Number:
942C20S68K
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 2KVDC AXIAL
Capacitance :
0.068 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.807" Dia x 1.811" L (20.50mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)