SFS37S35K288B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
SFS37S35K288B
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 35UF 10% 370VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
35 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.000" (76.20mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.120" Dia (53.85mm), Lip
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
370V