ER112421DD1
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
ER112421DD1
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 420UF 10% 1.1KVDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
420 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
5.000" (127.00mm)
Lead Spacing :
1.252" (31.80mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)