942C8P33K
Part Number:
942C8P33K
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 850VDC AXIAL
Capacitance :
0.33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.846" Dia x 1.339" L (21.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
360V
Voltage Rating - DC :
850V