DLR1P22K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DLR1P22K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing :
0.354" (9.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.618" L x 0.335" W (15.70mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V