DME2W1P5K-F
Part Number:
DME2W1P5K-F
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.374" W (18.50mm x 9.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V