DME2W4P7K
Part Number:
DME2W4P7K
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.492" W (26.00mm x 12.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V