DME4W2P2K
Part Number:
DME4W2P2K
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.453" W (31.00mm x 11.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V