DME6P39K
Part Number:
DME6P39K
Description:
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.39 µF
Height - Seated (Max) :
0.705" (17.90mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V