ECQ-E10104RJF
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-E10104RJF
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.827" L x 0.394" W (21.00mm x 10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)