150224K250FB
Part Number:
150224K250FB
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
0.22 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.335" Dia x 0.650" L (8.50mm x 16.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V