BFC237964514
Part Number:
BFC237964514
Description:
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.51 µF
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
630V