150475J250XF
Part Number:
150475J250XF
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL
Capacitance :
4.7 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" Dia x 1.299" L (18.50mm x 33.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V